Przejdź do treści
Adres: ul. Zamoyskiego 77 , Janów Lubelski
Telefon/Fax:15 8431420
E-mail:orwjanow@onet.pl

O pewnych warsztatach, które pomagają poczuć pozytywne wibrAACje

shadow

O pewnych warsztatach, które pomagają poczuć pozytywne wibrAACje

Co roku w październiku Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy w Janowie Lubelskim kładzie większy nacisk na popularyzację AAC i, włączając się w światowe obchody, przygotowuje różne działania. W roku 2024 Międzynarodowe Stowarzyszenie Komunikacji Wspomagającej i Alternatywnej (ISAAC) zaproponowało, żeby miesiąc AAC upływał pod hasłem: „Poczuj pozytywne wibrAACje”.
24 października nasz Ośrodek zorganizował więc specjalne warsztaty dla uczniów klas VII i VIII, poprzez które przybliżał tematykę AAC.
Z zaproszenia skorzystały trzy szkoły z powiatu janowskiego: Biała Druga, Momoty Górne oraz Potoczek. Młodzież wraz ze swoimi nauczycielami miała okazję nie tylko poznać teoretyczną odsłonę AAC, ale również samodzielnie tworzyła tablice do komunikacji w specjalnych programach komputerowych. Miejmy nadzieję, że pozytywne wibrAACje, którą poczuli uczniowie dzięki uczestnictwie w warsztatach, zaowocuje w przyszłości większą wrażliwością na potrzeby osób z problemami w zakresie komunikacji.

Na pierwszym planie stoi osoba prowadząca warsztaty –neurologopeda Magdalena Niekra, która fotografuje uczniów podczas pracy.
Na pierwszym panie stoi osoba prowadząca warsztaty – Joanna Sulowska , oligofrenopedagog. Przed nią na krzesłach siedzą zaproszeni na warsztaty uczniowie wraz nauczycielami.
Na stoliku zgromadzone są wszystkie pomoce z zakresu komunikacji alternatywnej i wspomagającej.
Przed komputem siedzą trzy dziewczyny ze Szkoły Podstawowej  w Białej II. Na stoliku rozłożona jest gra „Rudy lis” : figurka w kształcie lisa oraz kilkanaście małych kurczaczków.  Dziewczyny na komputerze w programie Mówik Print tworzą tablicę komunikacyjną (jest to zbiór kolorowych obrazków symbolizujących słownictwo potrzebne do użycia w grze stolikowej „Rudy lis”.
Przed komputem siedzą trzy dziewczyny ze Szkoły Podstawowej  w Potoczku . Na stoliku rozłożona jest gra „Psotna kotka” : figurka w kształcie kota oraz kilkanaście małych plastikowych owoców i warzyw .  Dziewczyny na komputerze w programie Mówik Print tworzą tablicę komunikacyjną (jest to zbiór kolorowych obrazków symbolizujących słownictwo potrzebne do użycia w grze stolikowej „Psotna kotka”.
Przed komputem siedzą dwaj chłopcy i dziewczyna  ze Szkoły Podstawowej  w Momotach . Na stoliku rozłożona jest gra „Złap banana” : zabawka złożona z zielonej podstawki na której umieszczona jest brązowa małpka  oraz kilkanaście małych bananów.  Młodzież na komputerze w programie Mówik Print tworzą tablicę komunikacyjną (jest to zbiór kolorowych obrazków symbolizujących słownictwo potrzebne do użycia w grze stolikowej „Złap banana”.
Zdjęcie prezentuje plakat informujący o warsztatach. Jest tam napis : Poczuj pozytywne wibrAACje.  W wyrazie „wibracje” litery A i A  i C napisane dużą czcionką. Jest to odniesienie do skrótu AAC czyli komunikacja wspomagająca i alternatywna.
Drukuj

Powrót
Do Góry